Ročne vypustíme z kohútika zbytočne až stovky litrov vody pri bežných činnostiach. A ani si to neuvedomujeme. Naopak, na druhom kontinente o vodu majú veľkú núdzu

Tečúcu vodu berieme ako samozrejmosť a preto sa aj tebe stáva, že pri bežnej činnosti plytváš vodou viac, ako by si musel.

Čakáš na teplú vodu

Neviem ako vy, ale aj ja musím čakať na teplú vodu. Napríklad pri umývaní riadu alebo pri sprchovaní. Problém je v tom, že za ten čas veľmi veľa vody pretečie zbytočne.

zdroj: pixabay.com

Môže za to aj stará toaleta

Prečo práve toaleta? Pretože stará toaleta spotrebuje až 12 litrov vody. Zatiaľ, čo tie novšie len 8 litrov. Práve preto odborníci odporúčajú zakúpenie novších toaliet, ktoré vám aj ušetria vodu.

Kvapkanie s kohútika

Určite každý z nás už videl kvapkajúci kohútik. Takto môže za nejaký čas vytiecť niekoľko litrov vody. Preto ak je to možné, jednoducho ten kohútik silnejšie zatvor.

zdroj: pixabay.com

Umývanie zubov

Možno si umývaš zuby a za ten celý čas tie tečie voda z kohútika. Takto vyplytváš niekoľko litrov vody. Preto nabudúce buď vodu z kohútika zastav alebo použi pohár s vodou.

Povedali sme si, ako zbytočne plytváme vodu z kohútika. No, v niektorých krajinách musia vykopávať studne, aby nejakú vodu mali.

Bangladéš

Patrí medzi najhustejšie obývané krajine na svete. Zo 160 miliónov obyvateľov, nemá prístup k bezpečnej pitnej vode a 85 miliónov obyvateľov žije bez kanalizácie a základnej hygieny.

zdroj: teraz.sk

Tadžikistan

V Tadžikistane musia pre vodu, kráčať aj niekoľko hodín, aby našli čistú vodu, ktorá tečie v prírode. V regióne Bulunkul v Tadžikistane, ľudia ani k zdravej pitnej vode nemajú. Studne a rieky sú znečistené, kvôli poľnohospodárstvu alebo ľudskej aktivite.

zdroj: diyphotography.net

Mongolsko

V Mongolsku majú s vodou veľké problémy. Ľudia ju nazývajú “krajina modrej oblohy”, pretože má viac ako 260 slnečných dní v roku. Tiež tu jazerá a rieky vysychajú, kvôli vysokým teplotám. Zaujímavosťou je, že ľudia v krajine oslavujú sviatok, ktorý priláka tisíce návštevníkov. V tento deň sa veriaci kúpu v obrovských tankoch vody, kde do jedného tanku, napúšťajú až 50 000 litrov. Napriek tomu až 886 dedín má problém s prísunom pitnej vody.

Afrika- voda je tu bohatšia ako zlato

Ľudia v Afrike majú o vodu veľkú núdzu. Pre trocha vody musia kráčať aj niekoľko hodín denne. Na každom kroku už môžte vidieť malé deti s vedierkami pitnej vody. V celej Subsaharskej Afrike nemá prístup k zdravej vode až 32% obyvateľstva.

zdroj: noizz,azet.sk, interez.skCategories: Zo sveta