Už od nepamäti existujú námestia, kde sa ľudia schádzali. A niekedy dávno ľudia dokázali postaviť nádherné stavby bez moderných nástrojov a technológii.

Najkrajšie sú práve v zime, kedy sú tieto námestia navštevované vo vianočnej atmosfére. Na týchto námestiach sa budeš cítiť ako v rozprávke.

Banská Štiavnica

Pre toto mesto bolo charakteristická ťažba kovov, hlavne striebra. V tomto meste sa prejdeš cez rôzne tenké uličky, pri ktorých sa nachádzajú veľmi pekné pamiatky. Či sú to kostoly, socha Andreja Kmeťa, Slovenské banské múzeum alebo zámky. Domy sú na sebe akoby nalepené. Okolo mesta sa nachádzajú Štiavnické vrchy a rovno pred tebou uvidíš banskoštiavnickú Kalváriu. Pre večerné túlanie ako stvorené.

View this post on Instagram

#littlechristmas

A post shared by Petra Hankova (@petragazikova) on

Bardejov

Mesto, ktoré patrí medzi tie najstaršie na Slovensku. V historickom centre nájdeš Baziliku sv. Egídia alebo radnicu, ktorá sa nachádza v strede námestia. Okolo teba sa budú nachádzať meštianske domy, ktoré slúžili na obchodné účely a bronzovú sochu kata, ktorá meria 190 cm. Cez vianoce je toto námestie veľmi pekné na pohľad.

Komárno

Veľa ľudí možno o tom nevie, že Komárno sa môže svojim Nádvorím Európy pýšiť. V tomto meste uvidíš budovy reprezentujúce architektúru a stavebné slohy viac ako 40 európskych krajín, sochy uhorských kráľov a panovníkov, Alžbetin most, cez ktorý prejdeš a ocitneš sa v Maďarsku alebo protitureckú pevnosť, ktorá sa nenachádza nikde inde na Slovensku.

zdroj: hoppeyr.com
zdroj: hoppeyr.com

Košice

Košice jednoducho musíme spomenúť. Už v roku 2013 sa stalo toto mesto Európskym hlavným mestom kutlúry. Na Hlavnej ulici nájdeš Dom sv. Alžbety, Žigmundovu vežu, na ktorú môžeš vybehnúť a kochať sa výhľadom. Ďalej Štátne divadlo, fontánu alebo sochu bežca, keďže sa tú každý rok koná Medzinárodný maratón mieru. V každom období tu nájdeš hromady ľudí, hlavne cez Košické rozprávkové Vianoce, ktoré sa konajú už zajtra od 17:00 a trvajú až do 23. decembra. A od 26. decembra do 6.1.2019.

zdroj: košice.dnes24.sk
zdroj: kosiceregion.com

 

 

 

 

 

 

Trenčín

Každý poznáme Trenčiansky hrad, ktorý vznikol v 11. storočí. Na hrade uvidíš studňu lásky, hladomorňu a hlavne výhľad na mesto. No veľa toho nájdeš aj v centre. Napríklad Park Milana Rastislava Štefánika, meštianske domy, mestskú vežu, sochu Štúra alebo zaujímave kaviarne a reštaurácie. V tomto období uvidíš osvetlený hrad.

zdroj: hoppeyr.com

 

 

 

 

Categories: Slovensko