Povedzme si rovno, že každý z nás skôr hľadá dôvody ako spôsoby. Prečo? Jednoducho v našich hlavách to máme takto nastavené. Človek sa skôr sústredí na vyhľadávanie dôvod. Prečo to nejde, prečo by to nefungovalo a podobne. Vytvárame si takto v našich hlavách zbytočné problémy, ktoré nás brzdia.

Aj, keď si to neuvedomujeme, človeku denne prebehne v hlave neuveriteľne veľa myšlienok. Každý jeden deň buď predpovedáme, analyzujeme, vraciame sa do minulosti a podobne. Si z toho unavený? Stačí jednoducho toľko nemyslieť. Ak hlavne myslíš negatívne a sťažuješ sa, že prečo sa ti veci dejú tak ako sa dejú a prečo si nezačal s tým alebo s tým, tak sa nečuduj.

Henry Ford povedal: „Ak si myslíš, že to dokážeš – máš pravdu. Ak si myslíš, že to nedokážeš, tiež máš pravdu.“ Ak jednoducho už predpovedáš negatívnu budúcnosť, pravdepodobne sa negatívnou stane. Alebo prečo si nezačal chodiť do posilky, aj keď veľmi chceš? Prečo si nezačal hrať na klavíri alebo nevytvoril si si vlastný blog? Lebo príliš veľa myslíš! Čím viac analyzuješ, tým viac brzdíš akciu, ktorú chceš spraviť. Čím viac premýšľaš nad vecou, ktorú chceš urobiť, pravdepodobne si vytváraš zbytočné problémy, ktoré ti bránia vykonať tú akciu. A potom pravdepodobne to už ani neurobíš.

zdroj: pixabay.com

Konkrétny príklad: Chceš začať chodiť behať. Rozmýšľaš, že nemáš dobrú bežeckú obuv, je chladno, poprcháva, je neskoro atď. Sú to len výhovorky. Sú to práve tie dôvody, o ktorých som ti chcel povedať. Nerozmýšľaš o spôsoboch ako sa dá niečo urobiť, ale o dôvodoch ako sa to nedá. A tým sa odlišujú úspešní. Pretože, úspešní hľadajú spôsob ako sa to dá. Napríklad, ak by som veľmi dlho rozmýšľal na napísaní tohto článku, tak ho ani nenapíšem, pretože zbytočným premýšľaním o tom, by som už stratil chuť do písania.

Preto začni a nepremýšľaj či sa to podarí alebo nie. Možno nekonáš preto, lebo sa bojíš, že niečo stratíš. Ak to je to, čo chceš skúsiť, skús to. Dobre, nepodarí sa to, poučil si sa a ideš ďalej. Neboj sa riskovať pre niečo alebo niečo stratiť. Nezlyháš. Zlyháš vtedy, ak sa rozhodneš neskúsiť to a to ťa bude oveľa viac mrzieť.

Categories: Úspech

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *