Či už starí rodičia alebo naši rodičia, určite ti aspoň raz rozprávali o Vianociach v období socializmu. Dnes sú Vianoce bohatšie a pod stromčekom nájdeš oveľa viac darčekov ako to bolo v minulosti. Na každom rohu máš obchody, kde môžeš nakúpiť ešte aj na štedrý deň. No, ako sa nakupovalo, čo sa jedlo a čo sa dávalo pod stromček za socializmu?

Nakupovanie bolo oveľa zložitejšie ako dnes. Ešte týždeň pred štedrým dňom, museli ľudia čakať v dlhom rade na trhu, aby si kúpili mandarínky, banány alebo kapra. No, niektorí si nekúpili ani to. Ľudia mali domáce zvieratá, mali jablká alebo orechy.

Prodej vánočních kaprů v roce 1985 v Praze

Zveřejnil(a) Socík style dne Pátek 23. prosince 2016

Ľudia vždy mali pekný živý stromček, ktorý si vzali priamo z lesa. Ozdobený bol salónkami, fúkaními guľami alebo anjelikmi. Salónky si vtedy ľudia veľmi nemohli dovoliť. A čo bolo pod stromčekom? Nebol to nový mobil alebo počítač. Za socializmu si zvyčajne dostal ponožky, čiapku alebo rukavice. Po večeri a zopár darčekoch, išli ľudia do kostola na polnočnú omšu. Tá bola samozrejmosťou.

Šťastné a veselé z predajní Pramen (na Slovensku to bol Zdroj)

Zveřejnil(a) Socík style dne Sobota 5. prosince 2015

Dnešné Vianoce sú naopak pre niekoho stresujúce a uponáhľané. Parkoviská pri obchodoch sú prepchaté autami. Nevieme ani, čo už poriadne kúpiť ako darček. Vianoce sú pritom sviatky pokoja, kedy je to najcennejšie byť doma s rodinou.

zdroj: gaudeo.sk

 

 

 

 

 

 

Categories: Slovensko