Ahoj Dávid. Tetuješ, natáčaš videá, cvičíš, pomáhaš ľuďom na osobnom koučingu, tvoje životné rady predávaš ďalej, cestuješ a si šťastným otcom. Aký je tvoj príbeh, ktorý ťa k tomu motivoval?

Sám som bol neskutočne lenivý a viedol som takpovediac areodynamický život – život s najmenším odporom. Nikdy som sa nesnažil, ani nemakal ani nikam neposúval vpred, iba prežíval a sníval, že sa to samo zlepší. Nezlepšilo sa … iba zhoršilo. Až mi to potom celé padlo v 30ke, kde som sa rozišiel s priateľkou a mesiac predtým som bol vyhodený z práce. Ostal som vo Viedni s 5 eurami vo vačku a jedným nájmom zaplateným dopredu. Nemal som sa kam vrátiť na Slovensko a ostal som tam sám. Po 2 mesiacoch plaču, zúfalstva a sebaľútosti som pochopil, že nikto ma nepríde zachrániť a jediná cesta je začať makať. A odvtedy som sa nezastavil … a chcem ukázať, že aj pri najhorších životných situáciách sa dá všetko zmáknuť. Nič nie je nemožné! 

zdroj: Facebook/ Dávid hanc

Čoraz viac a viac mladých ľudí nevedia, čo chcú vo svojom živote robiť? Mal si to tak aj ty?

Technicky áno. Do 30ky som sa životom len potuloval a aj keď som pracoval, a tvoril, nebolo to ono.  Preto moja rada všetkým ľuďom je: skúšajte všetko! Čím viac skúsenosti budete mať, tým lepšie sa vám bude potom vyberať, čo naozaj v živote chcete a čo nechcete. 

Myslíš si, že mladí ľudia chcú všetko teraz hneď a preto nedosahujú tie úspechy a nie sú spokojní zo svojim životom?
Nielen mladí, ale aj starší ľudia si z nejakého dôvodu myslia, že svet je im niečo dlžný a že nejak to príde …  samo a bez námahy. Ale takto to nie je. A potom sa cítia smutní, alebo ukrátení, lebo život im nedal to, čo čakali … pričom neurobili pre to nič. Nikomu nikto nič nie je dlžný … ani život. To je len mylná predstava, ktorú nám dali do vienka či už rodičia, či telka, či škola. Preto každému hovorím, kým na tom nezamakáš, nikdy výsledky nebudú. Nemôžeš mať aj výsledky aj výhovorky. Buď jedno alebo druhé. 

Zdroj: Instagram/ David Hanc

Je to ovplyvnené aj dennodenným pozeraním sociálnych sietí ako Instagramu?

Absolútne áno. Začíname žiť virtuálny život pred reálnym. Dôležitejšie sú profily ako reálny život. Ak nepostuješ, tak neexistuješ. Bohužiaľ drtivá väčšina mladých to takto berie. A zabúdajú, že to, čo odprezentuješ na sociálnych sieťach je len zlomok toho, čo sa deje v živote a je to len tá „pekná“ časť. Ale ak vezmeš len túto časť a porovnáš sa s ňou tak samozrejme, že tvoj život bude slabší. Pričom zabúdaš na to, že to nie je realita. A preto sa mladí cítia naprd, pretože sa porovnávajú s fake životmi nie len celebrít ale aj obyčajných ľudí, či kamarátov, ktorý sa tvária, že toto je ich život, pričom je to celé fake. To je ako keď vidíš na instagrame niekoho pri drahom aute a popis hlási, že aj ty môžeš mať také auto, pričom auto je požičané a ak si pozrieš dalšie fotky, tak chlapík má stále to isté oblečnie len sa viackrát nafotil v ten istý deň a potom s odstupom času nadeľuje svoje fotky svojim ovečkám, čo mu to žerú. 

Prečo by podľa teba mal mladý človek, začať čítať knihy a nepozerať sa na film?

Filmy sú ok ako relax, alebo vypnutie, ale nie ak sú používané ako únik pred realitou. Ak pozeráš filmy, či seriálny denno denne, tak niekde bude chyba, pretože aj to je únik od reality. A bohužiaľ filmy, či seriály nemajú na 99% inú hodnotu ako pobaviť. Knihy oproti tomu vedia naučiť a posúvajú ťa vpred. Preto si myslím, že bez kníh si v prdeli jak jarný sneh, pretože s hlavou ostávaš stáť na mieste. Nedávaš do nej žiadne nové vedomosti, čo je škoda. Náš mozog je hladný po nových informáciách, ale bohužiaľ my ho kŕmime odpadom z telky. 

zdroj: Facebook/ Dávid Hanc

Chalanom ponúkaš či kurzy alebo aj videá o balení žien. Čoho sa chlapi boja, prečo nezačnú sa prihovárať k ženám, aj keď po tom veľmi túžia?

Najväčším strachom je vždy strach z odmietnutia. Aj ja som to mal, pretože som sa vždy bál, že nie som dosť dobrý. Či ma to už naučili rodičia, či škola, či televízia, vždy si myslíme, že nie sme dosť dobrí a to nás obmedzuje nie len v prihováraní sa ženám ale aj v iných oblastiach ako je práca, vzťahy v rodine, či s kamarátmi. Bolo povedané, že ak nespĺňame nejaký štandard, tak sme zlí. Preto sa snažíme vždy ukázať v čo najlepšom svetle, len aby sme sa páčili ostatným. No zabúdame na to, že najprv sa musíme páčiť sami sebe, lebo tí okolo nás s nami nie sú nonstop. Ich názor nemôže byť nad náš vlastný. Preto sa pozeráme na seba skrz oči okolia. To je totálne naopak. Malo by to byť najprv môj pohľad a moja spokojnosť, a potom až okolie. Ak nebudeš ty sám so sebou spokojný, tak potom ako má byť s tebou spokojné okolie? 

Ako sa vraví, čím skôr tým lepšie. Je najlepšie začať už od toho tínedžerského veku ako som ja napríklad?

Osobnostný rast nemá vekové obmedzenie. Technicky začínam učiť svojho syna Viktora osobnostnému rastu od prvej chvíle ako sa narodil. Rozprávam sa s ním o všetkom aj keď tomu ešte nerozumie, ale ukazujem mu seba ako príklad ako chcem aby žil. A to isté robím aj vo svojich podcastoch, videách, či coachingoch. Idem príkladom, pretože ak chceš niečo vo svete zmeniť, začni od seba a choď príkladom. Potom sa pripoja ostatní. 

Zdroj: Instagram/ David Hanc

Ako si to mal ty so ženami zo začiatku?
Hrôza … nevedel som ani čo s nimi, ani ako na ne, ani nič. Jediné informácie, čo som mal, tak boli z filmov a nejakých knižiek. Jednoducho bola to bieda. Preto teraz natáčam videá na youtube, aby chalani vedeli čo funguje a čo nie. Nech nemusia hľadať a filtrovať informácie od rodičov, či kamarátov, čo akože vedia, ako to ide, ale technicky to nevedia, len hádajú a ešte to ani nevedia vysvetliť. Úspech so ženami je dôležitý, aby sme sa mi chlapi cítili lepšie … je to priam nutnosť, ale je to zároveň aj skill! A ten sa treba naučiť.

Čo je tvoje životné motto, ktoré si vždy povieš?

Veci nedelím na dobré alebo zlé, iba na možné a nemožné… a nič nie je nemožné.Prečo podľa teba majú mladí depresie a stavy, kedy ich nebaví život?Pretože sa majú príliš dobre. Nie sú nútení do ničoho a nemajú sa dôvod zlepšovať, pretože majú všetkozadarmo a bez námahy. Nehovorím, že musia za všetko platiť a podobne, ale stráca sa ich vlastná energia môžu si za to sami. Pretože, či už z telky, alebo z médií si myslia, že niekto im niečo dlží a čakajú na to. Ale to nikdy nepríde. Realita im nakope prdel a sú z toho v depke, pretože nemajú to, čo chcú … aj keď nechápu, že pre to nič neurobili. Majú to v hlave pomýlené a, bohužiaľ, ešte nepadli poriadne na hubu, aby si uvedomili, že svet nefunguje tak ako oni snívajú. 

Aký si na osobnom koučingu? Ako ukážeš človeku, že sa to dá a aký musí chcieť byť človek, aby sa zmenil?

Snažím sa vždy pomôcť, či už mailom, či v správach, či osobne na coachingoch. Je to vždy o tom, že ak viem pomôcť, tak chcem urobiť všetko pre to, aby klient dosiahol to, čo naozaj chce. Je to mojím poslaním, a preto je aj mojou povinnosťou nesrať sa a byť priamy. Ľudia to na mne milujú, pretože nikto im nepovie pravdu do očí. Čo je škoda, pretože práve niekedy stačí len to a človek sa zobudí a uvidí, že sa to dá. A ja mu potom s radosťou podám pomocnú ruku a naučím všetko, čo potrebuje vedieť, aby dosiahol svoj sen a mal naozaj krásny život podľa svojho dizajnu. 

Dnes je materiálna doba. Prečo my mladí ľudia chceme mať len tie najdrahšie hmotné veci a pritom si nevšímame maličkosti?

Lebo to máme zadarmo. Mladí ľudia sú veľmi leniví, ale za to môžu rodičia a prakticky škola, či sociálne programovanie. Neučíme ich rozlišovať, čo je správna informácia a čo nie. A tak si robia vlastné závery, a myslia si, že selfiečka na najnovšom mobile sú dôležitejšie ako pomôcť rodičom v domácnosti. Je to pokazené a, bohužiaľ, samo sa to nezmení. Preto treba ľudí, ktorí na to upozornia a pôjdu príkladom. 

V hmotných veciach sa ľudia mýlia v tom, že si myslia, že budú šťastní no nie je to tak.

Samozrejme … ale to zistia až vtedy, keď dosiahnu všetko a majú všetko čo vlastne chcú a zistia, že ich to neurobilo šťastnými. Až vtedy začnú hľadať inde. Začnú sa pozerať do svojho vnútra a pátrať prečo to nefungovalo, a potom sa konečne začnú meniť … a to je to, čo sa snažím dosiahnuť vo svojich videách či podcastoch. Zmenu mladých ľudí, aby sa zobudili. 

Zdroj: Instagram/ David Hanc

Ako to začalo s tetovaním?
Bola to zmena zamestnania. Mal som už plné zuby práce art directora v časopise a nevedel som čo môžem iné robiť. Tak som si pozeral rekvalifikačné kurzy, kde som našiel kurz tetovania. Wow. Povedal som si, že to by bolo niečo, čo by ma bavilo … a tak sa to rozbehlo. Spravil som si kurz a nesmierne ma to chytilo. Pretože som ľuďom chcel aj v tomto ukázať, že sa to dá aj inak, ako systém google a hurá tetujeme. Preto navrhujem tetovania šité na mieru každému klientovi v štýle trash polka, ktorý mi nesmierne vyhovuje. Je bláznivý a realistický zároveň a mám v ňom kompletnú slobodu tvorby. Chcem ľuďom ukázať, že majú vždy na výber a že sa dá aj inak … nie len v osobnostnom raste ale aj v tetovaniach. Treba rásť.

Ak cestuješ prezradil by si nám kde si už bol a kam ešte plánuješ ísť. Prečo by mali mladí ľudia cestovať a investovať skôr peniaze do zážitkov?

Milujem Áziu. Je to niečo neskutočné a hlavne iní ľudia. Európa je ok, ale na Áziu to nemá. Kambodža, Thajsko, Malajzia, atď. To sú moje miesta, kde chcem určite znovu ísť. Pretože tam zažívam to, čo nikde inde … slobodu … A o tom to je. Mladí ľudia si ešte neuvedomujú, že do hrobu si nevezmú nič iba svoje zážitky. Preto cestujem koľko sa len dá. Teraz ako som sa stal otcom, tak sa to trošku spomalilo, ale viem, že svoje detváky povláčim po celej zemeguli! Nech majú čo najviac zážitkov a skúseností a hlavne vedia sa o seba postarať aj v inej krajine ako na Slovensku. 

Chceš niečo mladým ľuďom odkázať?

Neserte sa a nerozmýšľajte neskutočne dopredu. Do 30ky môžete veselo skúšať a padať na hubu, pretože to nebude mať skoro žiadny dopad, iba neskutočné skúsenosti! Ten kto sa bojí, do lesa nechodí, … ale potom prichádza o všetky krásy, ktoré sa tam dajú vidieť. 

Ďakujem za rozhovor.

Categories: Rozhovory

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *