Agentúra OSN vypracovala rebríček najšťastnejších krajín sveta. Zo 156 krajín sa Fíni umiestnili na prvom mieste. Na ďalších priečkach sa zväčša umiestnili severné krajiny. Medzi najmenej šťastné krajiny patrí Južný Sudán, Afganistan alebo Sýria.

Najšťastnejší ľudia žijú v severných krajinách

1. priečka patrí Fínsku, 2. priečka patrí Nórsku, 3. je Dánsko, 4. Island, 5. Švajčiarsko, 6. Holandsko, 7. Kanada, 8. Nový Zéland, 9. Švédsko, 10. Austrália.

Ako sa umiestnilo Slovensko a naši západní susedia?

Aj tentokrát sa Česká republika umiestnila na lepšej priečke. Konkrétne na 20. pozícii. Slovensko sa umiestnilo až na 38. mieste. Poľsko sa umiestnilo na 40. mieste a Taliansko na 36. mieste.

Dôvody, prečo sú ľudia v severných krajinách, konkrétne vo Fínsku šťastnejší

Severné krajiny, nie sú pre každého, kvôli chladnému počasiu. Aj napriek tomu sa celá Škandinávia sa nachádza v desiatke najlepších krajín. Prečo?

Školský systém

Štúdium je zadarmo. Stredné školy sú bez prijímacích skúšok. Ak svoju školu nezvláda, bez problémov môže prestúpiť na inú. Na vysoké školy sa dostávajú len tí najlepší. Vysokoškoláci dostávajú finančný príspevok od štátu.

Vo Fínsku kladú dôraz na emócie. Učitelia chcú, aby deti mali z učenia radosť a do školy chodili rady. Do dvanástich rokov ich nehodnotia známkami, ale slovne. V škole sa cítia dobre, kvôli príjemnému prostrediu. Niekedy sa deti sa učia v drevenici alebo pri imitácii ohňa v stane.

V škole sa nekladie dôraz na memorovanie, ale na aktivitu žiaka. Žiaci pracujú v skupinách a učia sa spolupracovať. Vo Fínsku sa deti učia praktické a výchovné predmety: telesná výchova, hudobná výchova, práca s drevom, s pílami, frézami. Pracujú so šijacím strojom alebo keramikou.

Učiteľ vo Fínsku je atraktívne povolanie. Ide o spoločensky uznávané povolanie. A je veľmi žiadané povolanie. Učitelia majú rovnaký status ako právnici alebo lekári.

zdroj: pixabay.com

Sauna je národným symbolom

Sauny majú vo Fínsku v každej rodine. Existujú aj verejné sauny, kde si pýtajú 8 až 16 euro za vstup. Strávený pobyt v saune pomáha nášmu telu. Uvoľňuje telo i dušu, nervové napätie, fyzickú a psychickú záťaž.

zdroj: pixabay,com

Patrí medzi najmenej skorumpované krajiny

Angentúry Transparency International zostavila rebríček najmenej skorumpovaných krajín sveta. Poradie krajín je zostavené na základe vyjadrení podnikateľov, novinárov a občianskych organizácií. Krajiny na popredných pozíciach dosahujú vysokú slobodu tlače a ľudia majú prístup k informáciám.

Na prvé miesto sa umiestnil Nový Zéland. Ďalej nasledujú krajiny zo Škandinávie. Druhé Dánsko, tretie Fínsko, zároveň aj Nórsko.

zdroj: www.financnytrh.com

Slušní a poctiví

Fíni takmer vôbec nepodvádzajú. Každý si kúpi lístok na MHD. V škole podvádzať je neprípustné. A aj napriek tomu, že nejde žiadne auto, počkajú na zelenú.

zdroje: aktuality.sk, janokovacik.blog.sme.sk, financnytrh.sk

Categories: Zo sveta