Približne posledné dva roky ľudí strašili myšlienky na to, že slobodný internet skončí. Prečo? Pretože článok 13. Určite ste už o ňom niekde počuli alebo čítali, pretože sa to rieši naozaj všade. Počuli ste možno aj o článku 11. Ale čo tieto dva články vlastne znamenajú?

Článok 11 a 13

Tieto dva články sú reformou európskych autorských právach, ktoré zvýhodňujú autora. Ak sa jeho výtvor použije tak, že sa mu to nepáči, alebo daný príjemca, nemá licenčné práva, môže ho ako registrovaný autor odstrániť zo stránky. 

Článok 13 taktiež hovorí o tom, že web, ktorý umožňuje nahrávať (youtube. facebook,a pod. ) obsah, musí zaručiť, že sa na ich stránke nebude nachádzať obsah ochraňovaní autorskými právami. Výnimka je udelená vzdelávacím a výskumným stránkam, citáciám, paródiám a tak podobne . Výnimky sú tiež udelené “malým stránkam“ to znamená stránka ktorá existuje kratšie ako tri roky, má ročný obrat pod 10 miliónov eur a návštevnosť pod 5 miliónov ľudí mesačne.

Článok 11 taktiež umožňuje spoplatniť krátku časť textu vo vyhľadávačoch. To je to čo sa vám zobrazí pod veľkým nadpisom.

Teraz si určite hovoríte, prečo je teda okolo toho taká kontroverzia, no je to hlavne preto že tieto články boli v prvej verzií naozaj napísané veľmi zle a naozaj mohli poškodiť internetu. Našťastie spoločnosť Google zakročil s protestnou kampaňou #saveyourinternet a oslovil tvorcov obsahu, aby rozšírili nesúhlas o vtedajšom znení tejto reformy a europarlament to vypočul a prepísal túto reformu na oveľa menej drastickú formu.

Tieto články majú stále ešte svoje “muchy” a možno to mohli odložiť s vydávaním a upraviť ho ešte, aby tam nebolo toľko dier ktoré niekto môže využiť vo svoj prospech, ale je to určite oveľa lepšie ako to bolo keď sa o nich začalo šíriť povedomie. Štáty teraz majú 2 roky na to, aby tieto články implementovali a môžu ich aj upraviť. Pokiaľ vás zaujíma ako presne to teda je s článkom 11 a 13 odporúčam video od českého videotvorcu, ktorý sa prezýva Pixelorez.

Categories: Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *